Terapia tkanek miękkich (TTM) – jest to zbiór bezinwazyjnych oraz relatywnie bezbolesnych metod terapeutycznych, polegających na diagnozowaniu oraz niwelowaniu zaburzeń ze strony układu mięśniowo powięziowego. Opisywane techniki w opozycji do klasycznej medycyny ortopedycznej, większa uwagę przywiązują do zaburzeń ze strony mięśni, powięzi, ścięgien itp. niż układu kostno-stawowego. W skład tej terapii można wliczyć, wiele różnych metod, które spełniają wyżej wymienione założenie. W naszym centrum pracujemy przy pomocy takich technik jak:
- Terapia mięśniowo powięziowych punktów spustowych – Koncepcja sformułowana przez Dr Janet Travell, wykorzystująca zróżnicowane formy kompresji, na bardziej wrażliwych miejscach tkanki mięśniowej, czyli tzw. punktach spustowych. Celem terapii jest uwolnienie od dolegliwości bólowych, aby następnie przejścia do kolejnych etapów sesji terapeutycznej.
- Poizometryczna relaksacja mięśni – technika wykorzystująca izometryczne, krótkotrwałe napięcie, wstępnie rozciągniętego mięśnia lub grupy mięśni w celu rozciągnięcia nadmierne napiętej i/lub przykurczonej tkanki.
- IASTM – (Instrumental Asisted Soft Tissue Mobilization) – metoda, w której fizjoterapeuta do diagnozowania oraz mobilizacji tkanek wykorzystuje instrument z stali nierdzewnej. Rezonowanie metalu podczas ślizgu po powierzchni tkanek, daje zwrotne informacje czuciowe, powierzchownego napięcia tkanek, nieporównywalne z żadną inna formą badania napięć tkankowych. Specjalnie wyprofilowany kształt, umożliwia dotarcie do tkanek, do których nie można się dostać, w żaden inny sposób.
- Techniki bazujące na zasadzie tensegracji - tensegracja pochodzi od dwóch słów – „Tension” (napięcie) i „Integrity” (integralność). Jak można się domyśleć, jest to zasada dotycząca rozłożenia napięć w jednym, niepodzielnym układzie, jakim jest nasz organizm. Najprościej rzecz ujmując, każda akcja (napięcie tkanki w jednej części organizmu) powoduje reakcję (odpowiedź ze strony innej tkanki wyżej wymienione organizmu). Reasumując, nie bądź zdziwiony, jeśli twoje dolegliwości bólowe będą zlokalizowane w kręgosłupie, jednak nasz terapeuta rozpocznie terapię od stopy, wszak nasz organizm jest całością.
- Metoda FDM - koncepcja terapeutyczna, polegająca na manualnej korekcji powięzi, którą nie do końca możemy zaliczyć w poczet terapii tkanek miękkich. Metaoda ta, rozpatruje każdą dysfunkcje z strony układu mięśniowo szkieletowego, jako jedną z 6 zaburzeń powięzi. Terapia wyjątkowo inwazyjna, bolesna, mogąca powodować siniaki otarcia itp. Często pozwala na osiągnięcie maksymalnych efektów w jak najkrótszym czasie.
Terapia tkanek miękkich, jest jednym z pierwszych etapów sesji terapeutycznej, która w dalszej kolejności jest uzupełniana o specyficzne techniki klasycznej terapii manualnej, poprawę mobilności, pracę nad stabilnością lokalną, globalną oraz korekcje błędnych wzorców ruchowych
Wskazania
Przeciwwskazania