Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Rozważ skorzystanie z fizjoterapii, jeśli masz jakiś uraz, ostry ból lub silny ból, który wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie fizyczne. Profesjonalny fizjoterapeuta może skierować Cię na rehabilitację po operacji z powodu wypadku, takiego jak skręcenie stawu skokowego, wymiana stawu biodrowego lub udar. Może również zdecydować, że Twój stan wymaga leczenia fizjoterapeutycznego, jeśli masz schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak zapalenie ścięgna lub zapalenie kaletki. Twój lekarz mógł Ci powiedzieć, że po urazie mózgu po urazie mózgu musisz udać się do profesjonalnego fizjoterapeuty w celu rehabilitacji.

Po przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz przeprowadzi szereg testów w celu ustalenia przyczyny problemu. Lekarz przeprowadzi badania diagnostyczne, takie jak prześwietlenie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i elektrokardiogram (EKG). Lekarz zbada również Twoją historię medyczną, historię chorób rodzinnych, historię zdrowia zawodowego, aktualne leki oraz stan psychiczny i emocjonalny. Testy te pomogą fizjoterapeucie określić właściwy przebieg fizjoterapii w przypadku urazu lub choroby.

Dzisiejsi lekarze mają wiele metod diagnozowania prawie każdego rodzaju choroby lub stanu fizycznego. Lekarze nauczyli się, że mogą wykorzystać odpowiedzi pacjentów na pytania do postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia. Dotyczy to również lekarzy medycyny sportowej, fizjoterapeutów i kręgarzy. Wielu fizjoterapeutów i kręgarzy wykorzystuje odpowiedź pacjenta na ich pytania, aby określić sposób opieki nad pacjentami z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Na przykład, jeśli pacjent skarży się na ból i obrzęk określonego stawu, fizjoterapeuta lub kręgarz może zadawać pytania, aby odkryć inne związane z tym problemy.

Lekarz może zrobić to samo. Jednak lekarze specjalizujący się w bólu pleców i innych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego są bardziej skłonni do oferowania specjalistycznych terapii, w tym fizjoterapii. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może nie być przeszkolony tak dobrze, jak profesjonalny terapeuta lub kręgarz. W takim przypadku najlepiej, aby pacjent zasięgnął porady i leczenia u profesjonalnego fizjoterapeuty.

Kiedy korzystasz z usług fizjoterapeuty, możesz otrzymać skierowanie od swojego zwykłego lekarza.. Jeśli nie czujesz się komfortowo z lekarzem, z którym się spotykasz, możesz również poszukać listy wykwalifikowanych fizjologów. Jeśli wybierzesz lekarza do fizjoterapii, musisz umówić się na wizytę z lekarzem w celu omówienia objawów. Po wybraniu terapeuty należy umówić się na wstępną konsultację w celu omówienia objawów i sposobu działania planu leczenia.

Fizjoterapia jest często oferowana przez lekarzy specjalistów, takich jak lekarze i kręgarze. Czasami jest również oferowany przez fizjoterapeutów, czyli tych, którzy specjalizują się w rehabilitacji, treningu siłowym i kontroli ruchu. Inni lekarze i kręgarze pracują szczególnie z pacjentami, którzy niedawno odnieśli uraz, który nie kwalifikuje się jako ostra fizjoterapia. Fizjoterapia to proces polegający na stosowaniu lekarstw, aktywności fizycznej, a czasem także leków. Jeśli cierpisz z powodu bólu, nie ma potrzeby kontynuowania cierpienia; wykwalifikowany fizjoterapeuta może pomóc Ci żyć bardziej normalnie, zapewniając odpowiednią terapię.

Fizjoterapia czy operacja?

Dobrze przeprowadzona fizjoterapia może okazać się ostatnią deską ratunku. Zanim poddamy się interwencji chirurgicznej, może warto postawić na metodę naturalną? To, dlaczego warto przedłożyć fizjoterapię nad zabieg inwazyjny, to przede wszystkim zmniejszenie bólu, z jakim zmaga się chory bądź całkowicie jego usunięcie. To także powrót przynajmniej do częściowej sprawności fizycznej i jej maksymalizacja w procesie leczenia. Aż połowa Polaków przyznaje się do korzystania z usług fizjoterapeuty. Kilkanaście procent korzystało z niej więcej niż jeden raz. Jest coraz popularniejsza.

CO TO JEST FIZJOTERAPIA I PO CO SIĘ JĄ STOSUJE?

To zabiegi naturalne. Medyk wykorzystuje w nich wiele bodźców energetycznych. Są to: masaż leczniczy, terapia manualna, hydroterapia, kinezyterapia, balneoterapia czy też klimatoterapia. Poprzez ich stosowanie, bada się wrażliwość pacjenta na zastosowane bodźce i dobiera się optymalną dla niego terapię. Głównym zagadnieniem, na jakim skupia się leczenie fizjoterapią, jest ruch. Chodzi o to, by przywrócić zachwianą równowagę ruchową pacjenta i jego sprawność fizyczną. By zlikwidować ból, miejsca zapalne, pobudzić organy do lepszego działania, a przede wszystkim zapobiec nawracaniu się choroby.

DLACZEGO FIZJOTERAPIA ZAMIAST OPERACJI?

• Nic nie ryzykujesz. Możesz tylko zyskać, niczego nie tracąc. Stosowanie tego rodzaju terapii wolne jest od jakichkolwiek skutków ubocznych. Jest to całkowicie bezpieczna metoda. Zakładamy oczywiście, że fizjoterapeuta, z którym pracujesz, jest nim naprawdę. Ma doświadczenie i udokumentowanie swojej wiedzy.

• Masz swój udział w leczeniu. Od początku jesteś zaangażowany w terapię. Sprzyja to procesowi leczenia. Masz poczucie sprawczości i świadomość swojego udziału w powrocie do zdrowia. To przekłada się na poprawę twego stanu ducha, podupadłego przy ciągłym doświadczaniu bólu.

• Widzisz poprawę. Nic tak bardziej nie motywuje, jak ustępujący ból. Skoro rezultaty są odczuwalne prawie od razu, to jesteś bardziej zmotywowany. Do wykonywania zalecanych ćwiczeń i do pracy nad swoim ciałem. Ból tymczasowy jednak często towarzyszy terapii i musisz go wpisać jako stały element praktyki. Jest ważny, bo pokazuje lekarzowi, w jaki sposób pracować, by osiągnąć zamierzony rezultat. Może też być oznaką nadchodzących dobrych i trwałych zmian w twoim organizmie.

• Pomagasz swemu ciału. Jeśli jesteś wykluczony z normalnego funkcjonowania ze względu na urazy powypadkowe, złamania, stłuczenia bądź wady wrodzone, korzystasz wtedy z rehabilitacji. Chodzi wówczas o taką pracę z ciałem, by przywrócić nie tylko sprawność ruchową, ale przede wszystkim psychiczną i społeczną. Rehabilitant stosuje profilaktykę, która zapobiega negatywnym skutkom zdarzeń.

• Dbasz o swój spokój. Nic tak nie wycisza, jak masaż. Dotykanie, oklepywanie, uciskanie ma bardzo zbawienny wpływ na samopoczucie. Zwykły masaż relaksuje. Rozluźnia miejsca napięte. Leczniczy usuwa ból i dodatkowo usprawnia przepływ krwi. Stymuluje pracę serca, dotleniając nie tylko ten narząd, ale cały organizm. Zdolność wydechowa organizmów ulega dużej poprawie.

Zanim wybierzesz opcję zalecaną przez lekarza, zastanów się, czy to będzie dobry wybór. Pytaj, konsultuj się, zasięgaj opinii drugiej ręki. Może, zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, spróbujesz najpierw metod bezinwazyjnych?
W fizjoterapii masz wpływ na leczenie. W operacji jesteś zdany na innych. „Medycyna dodaje dni do życia, fizjoterapia dodaje życia do dni.” Spróbuj, warto się przekonać samemu. To w końcu twoje ciało.