Leczenie i rehabilitacja urazów kolana

Kolano jest jednym z najbardziej przeciążonych i jednocześnie najbardziej narażonych na urazy stawów. Wbrew pozorom urazy i kontuje nie dotyczą jedynie zawodowych sportowców i ludzi aktywnych. Uraz kolana może przytrafić się każdemu z nas.

Funkcje kolana

To właśnie kolano jest pośrednio odpowiedzialne za utrzymywanie ciała w pozycji pionowej. Odpowiada również za funkcje związane z przemieszczaniem się.

Nie wszyscy wiedzą, że kolano jest największym stawem w ludzkim organizmie.

Niepozorne z zewnątrz tak naprawdę jest nie tylko skomplikowaną, ale również bardzo delikatną strukturą anatomiczną.

Urazy kolana

Jeśli na skutek urazu, upadku czy wypadku komunikacyjnego Twoje kolano boli i jest spuchnięte, bardzo prawdopodobne jest, że to nie kości, a jego struktury wiązadłowe uległy uszkodzeniu. Należą do nich: więzadło krzyżowe przednie, poboczne, a także łąkotki.

Jeśli mimo upływu czasu kolano ciągle boli, a chodzenie powoduje duży dyskomfort, niezbędna będzie wizyta u lekarza oraz wykonanie dobrej diagnostyki obrazowej. Aby ocenić stan kolana konieczne jest przeprowadzenie badania USG. Niestety, takie badanie nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat diagnostyczny. Czasem konieczne może się okazać zrobienie rezonansu magnetycznego.

Leczenie urazów kolana

Niektóre urazy kolana, takie jak na przykład zerwanie wiązadła krzyżowego przedniego wymaga rekonstrukcji operacyjnej. Ważne, aby zabieg wykonać dopiero wtedy, kiedy wszystkie struktury odpowiednio się wygoją. Czasem operację przeprowadza się nawet kilka lat po urazie.

Fizjoterapia po zabiegu

Eksperci twierdzą jednogłośnie – bez fizjoterapii, nawet pomimo wykonanej operacji, kolano nigdy nie będzie sprawne. Ćwiczyć należy nawet kilka godzin po zabiegu. Oczywiście nie można robić tego na własną rękę, a jedynie pod czujnym okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

W zależności od rozmiarów urazu przy dobrej rehabilitacji do pełnej sprawności po takim urazie można wrócić w czasie 9 – 12 miesięcy.

W przypadku osób, które przed kontuzją były aktywne fizycznie, powrót do formy będzie oczywiście zdecydowanie krótszy.

Pamiętaj również, ze aby odpowiednio wzmocnić kolano, nawet przez kolejne 12 miesięcy warto wykonywać dodatkowe ćwiczenia wzmacniające i równoważące.

Poniżej przedstawiamy 1 z ćwiczeń, wzmacniających staw kolanowy. Ćwiczenie poprawia także dynamikę kolana oraz jego propriocepcję.

Nie zapominaj, że jest to jedynie przykład aktywności, wskazanej dla wzmocnienia stawu. Nie będzie ona jednak odpowiednia dla wszystkich. Optymalny dla Ciebie zestaw ćwiczeń powinien być dobrany przez Twojego fizjoterapeutę.

Faza pierwsza

Stojąc obunóż – Mini przysiady.

1. Mini przysiad z podporem.

2. Mini przysiad bez podporu.

3. Mini przysiad z obciążeniem.

Faza druga

Mini przysiady na jednej nodze.

1. Mini przysiad na jednej nodze z podporem.

2. Mini przysiad na jednej nodze bez podporu.

3. Mini przysiad na jednej nodze z obciążeniem

Faza trzecia

Wejście na stopień

1. Wejście na stopień.

2. Wejście na stopień z obciążeniem.

Faza czwarta

Zejście ze stopnia

1. Zejście ze stopnia.

2. Zejście ze stopnia z obciążeniem.

Faza piąta

1. Wykrok do boku ze zgięciem kolana.

2. Podskoki na jednej nodze.