Fizjoterapia – czym właściwie jest?
Nie da się ukryć, że pojęcia fizjoterapii staje się obecnie coraz bardziej popularne. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy wiedzą czym tak naprawdę zajmuje się fizjoterapeuta, ile sił w nogach spieszymy, aby wyjaśnić co, jak i dlaczego.
Fizjoterapia wykorzystuje wrażliwość ludzkiego ciała na różnego rodzaju bodźce, pochodzące z zewnątrz. Nierozerwalnie związana z rehabilitacją medyczną ma na celu powrót do zdrowia, odzyskanie sprawności fizycznej przez pacjenta oraz zapobieganie nawrotom choroby.
Wśród form fizjoterapii wyróżnić należy:
- terapie manualne, które wyróżniają się oddziaływaniem bodźców kinestetycznych i mechanicznych,
- masaż leczniczy, polegający na oddziaływaniu bodźców mechanicznych,
- hydroterapię, czyli działanie na organizm poprzez lecznicze kąpiele,
- kinezyterapię, charakteryzującą się oddziaływaniem bodźców ruchowych.
Z całą pewnością można stwierdzić, że fizjoterapia zajmuje się wykrywaniem oraz przywracaniem potencjału czynności ruchowych w sferach promocji zdrowia, prewencji, leczenia i rehabilitacji.
Fizjoterapia – dla kogo?
Choć jeszcze jakiś czas temu zabiegi fizjoterapii kojarzyły się jedynie ze sportowcami, obecnie może z nich skorzystać każdy, bez względu na płeć i wiek. Do gabinetów fizjoterapeutycznych najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy:
- przeszli urazy czaszkowo – mózgowe,
- doznali złamania kości lub uszkodzenia stawu,
- borykają się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub osteoporozą,
- zmagają się z dotkliwym bólem kręgosłupa (głównie w odcinku szyjnym lub lędźwiowym),
- cierpią na przewlekłe choroby takie jak stwardnienie rozsiane, dziecięce porażenie mózgowe, choroba Parkinsona, astma czy choroby układu krążenia,
- nabawili się kontuzji podczas uprawiania sportu,
- mają za sobą udar lub uraz rdzenia kręgowego.
Działanie profesjonalnego fizjoterapeuty powinno być kompleksowe i wielopłaszczyznowe. Proces zaczyna się od starannego, gruntownego badania stanu zdrowia pacjenta oraz dostosowania najlepszych do jego formy narzędzi i technik. Niezwykle ważne jest też stałe monitorowanie postępów i dostosowywanie aktywności do aktualnego stanu i możliwości pacjenta.
Fizjoterapia – dlaczego warto?
Fizjoterapia jest niezbędnym elementem skutecznej rehabilitacji. Znacząco wspiera powrót do zdrowia, zwiększając sprawność mięśni i zakres ruchu, zwalczając stany zapalne i ból oraz usprawniając czynności poszczególnych narządów. Co ciekawe, dzięki przywróceniu odpowiedniej długości i elastyczności tkanek, fizjoterapia pomaga również w skutecznym gojeniu ran.
Fizjoterapia to także znakomite narzędzie profilaktyki groźnych chorób. Dzięki prostym, wykonywanym w domu ćwiczeniom unikniesz długofalowych konsekwencji w postaci bólu, złego stanu zdrowia i … sporych wydatków.
W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych zabiegi fizjoterapeutycznie nie mają skutków ubocznych i działań niepożądanych. Wszystkie są całkowicie bezpieczne. Co ważne, działają na przyczyny a nie objawy dolegliwości bólowych.