Ortopeda Lek. Marek Stępniewski
Lekarz Marek Stępniewski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Na co dzień zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządu ruchu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. U niemowląt i noworodków wykonuje profesjonalne badania przesiewowe, w kierunku wrodzonej lub rozwijającej się dysplazji stawu biodrowego, by jak najszybciej móc wyłapać ewentualne rozbieżności. Prócz podstawowych badań, uzupełniających zdjęć USG oraz konsultacji, mających na celu kwalifikację urazu i diagnostykę wady, Lekarz Marek Stępniewski podejmuje się również skomplikowanych zabiegów i operacji. Wykonuje między innymi: nakłucia torbieli, punkcje stawowe, wiskosuplementacje, endoprotezoplastykę stawów biodrowych, czy operacje z zakresu chirurgii stopy czy ręki (haluksy, cieśń nadgarstka, metatarsalgia itp.).
Lekarz Marek Stępniewski wydaje zaświadczenia o przebiegu leczenia, zwolnienia lekarskie oraz recepty na leki refundowane. Na podstawie rezonansu, USG lub tomografii potrafi szybko zdiagnozować schorzenie i zakwalifikować pacjenta do dalszych zabiegów ortopedycznych lub rehabilitacji. Po leczeniu operacyjnym jest w stałym kontakcie z pacjentem, którego na bieżąco kontroluje w obrębie narządu ruchu.
Lekarz Marek Stępniewski swoją wiedzę zdobywał na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie obecnie naucza i dzieli się swoją wiedzą ze studentami. Specjalizację uzyskał w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu we Wrocławiu, a dziś sam stale się doszkala, uczestnicząc w licznych szkoleniach, konferencjach z zakresu traumatologii i rehabilitacji.
Prócz leczenia i nauczania, Lekarz Marek Stępniewski opracowuje również badania naukowe, które systematycznie publikuje w czasopismach medycznych w Polsce jak i za granicą.
Mówią o nim, że to: „Lekarz godny polecenia, świetny specjalista”
Kim jest i czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda Wrocław to obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych lekarzy we Wrocławiu. Nic dziwnego, skoro układ kostny człowieka tworzy aż 206 pojedynczych kości, a te z kolei połączone są ze sobą różnymi rodzajami stawów. Społeczeństwo prowadzące coraz bardziej bierny tryb życia, niewątpliwie częściej skarży się bowiem na chory kręgosłup, reumatyzm czy zmiany zwyrodnieniowe, a u dzieci wykrywa się zdecydowanie większe wady postawy i częstsze złamania, szczególnie w okresie zimowym.
W jakich przypadkach należy zatem zgłosić się do ortopedy, by otrzymać odpowiednią diagnozę? Kim tak naprawdę jest ortopeda Wrocław i czy warto skorzystać z jego rad? To tylko niektóre z nurtujących pytań potencjalnych pacjentów, na które warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed wizytą. Pacjenci, u których pojawia się bowiem już pierwszy ból, wskazujący na schorzenie układu ruchu, nie powinni długo zwlekać z konsultacją u specjalisty, gdyż nawet najmniejsze zapalenie stawu lub nieleczona i przechodzona kontuzja, może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń w organizmie, a w najgorszym wypadku - znacznej utarty sprawności bądź kalectwa.
Kim jest ortopeda?
Ortopeda pochodzi od greckiego słowa „orthos” i tłumaczony jest jako przymiotnik „prosty”. Drugi człon „paidia”, oznaczający „dzieci” miał wskazywać wówczas na główną grupę pacjentów. To właśnie taką - prostą i prawidłową postawę, pomagali dawniej utrzymywać dzieciom ortopedzi. Dziś ortopedia to jednak nie tylko dziedzina medycyny dziecięcej, ale nowoczesna profesja, która specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu operacyjnym i zachowawczym dolegliwości z zakresu układu ruchu człowieka, tj.: zapaleń, zakażeń, uszkodzeń a nawet nowotworów. Ortopeda zajmuje się bowiem zarówno wadami wrodzonymi jak i nabytymi, a jego praca obejmuje głównie układ szkieletowy, ale również mięśniowy i więzadłowo-stawowy. Ortopeda powinien więc biegle operować wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii, a nawet biomechaniki. W innym wypadku poddaje się wątpliwościom kompetencje i zdolności lekarza.
Ortopedia rozwinęła się w Polsce na początku 1923 roku. Wtedy to, dokonywano szczególnych odkryć z zakresu metod operacyjnych, a także spisano wiele prac naukowych, opartych o wiedzę m.in. Ireneusza Wierzejewskiego czy Adam Gruca – lekarzy, należących do czołówki najlepszych lekarzy w swojej specjalności. W centrum Poznania powstała również tego czasu pierwsza klinika ortopedyczna oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne, na czele której stanął nie tylko dobry ortopeda Wrocław, ale również wybitny profesor - Wiktor Dega.
Najważniejszymi zadaniami, przed jakimi stoi każdy ortopeda to:
- złamanie kości, jak również ich skręcenie, czy stłuczenie
- zwichnięcie stawów
- zapalenie stawów
- wrodzone lub nabyte wady postawy
- nowotwór kości
- amputacja
- protezowanie
- rehabilitacja
Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?
Mimo przekonań o zdrowej i prawidłowej postawie, każdy z nas ma za sobą konsultacje z ortopedą. Pierwsza wizyta u ortopedy ma bowiem miejsce już kilka tygodni po narodzinach. Ortopeda dziecięcy musi sprawdzić wówczas, czy w ciele noworodka nie występują żadne nieprawidłowości oraz czy cały szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się poprawnie. USG bioderek, czyli preluksacja wykonywana jest trzy razy ( w 1,3 i 6 miesiącu życia). Niewykształcony bowiem odpowiednio staw biodrowy, zdefiniowany w tak wczesnym stadium, ma spore szanse na całkowite wyleczenie. Kontrolne badanie ortopedyczne powinno się wykonać również w momencie, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wtedy lekarz powinien zbadać także staw kolanowy i staw skokowy.
U dorosłych, z kolei często bagatelizowany jest wszelki ból nieznanego pochodzenia, którego uśmierza się środkami przeciwbólowymi i ogólnodostępnymi lekami. Dużo osób wychodzi z założenia, że „samo przejdzie”, a ortopeda Wrocław w takim wypadku często stanowi ostateczne rozwiązanie. Do gabinetu trafiają najczęściej pacjenci z urazami powypadkowymi, które zdecydowanie częściej odnotowuje się zimą, ze względu na śliską nawierzchnię lub ekstremalne sporty zimowe.
Do ortopedy należy zgłosić się jednak również w momencie powstania silnych obrzęków, krwiaków czy zniekształceń. Konsultacja ortopedyczna przyda się także w sytuacji nadmiernego trzeszczenia i strzelania kości, zarówno tych startowych, jak i o charakterze rozruchowym. Coraz częściej spotykany jest również płyn w kolanie lub asymetria kończyn, która może mieć wpływ na dalszy rozwój ruchowy całego ciała.
Należy także pamiętać, że po 35 roku życia, kości każdego człowieka ulegają osłabieniu. Niektóre czynniki, takie jak: palenie papierosów, kawa czy alkohol mogą przyspieszyć ten proces nawet o kilka lat. Następstwem osłabienia kości jest demineralizacja kości, która zwie się osteoporoza i wymaga regularnych konsultacji ortopedycznych oraz specjalnej diety. W skrajnych przypadkach niezbędna jest również wizyta na oddziale kliniki.
Szpital ortopedyczny bądź klinika ortopedyczna to doskonałe rozwiązanie także dla osób, które od dłuższego czasu odczuwają uporczywe i nasilające się bóle ze strony kręgosłupa, bóle stawów, czy napięcie mięśni. Często takim schorzeniom towarzyszą także stany zapalne i gorączka, które lekceważone, doprowadzają do poważnych powikłań.
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?
Pierwsza konsultacja ortopedyczna opiera się głównie na szczegółowym wywiadzie. Warto więc przypomnieć sobie przebyte choroby i urazy, zasięgnąć informacji w rodzinie o wrodzonych lub nabytych schorzeniach i nieprawidłowościach, by zaoszczędzić czasu oraz nerwów zarówno sobie jak i lekarzowi. Warto zabrać ze sobą również RTG lub USG ortopedyczne z poprzednich wypadków, gdyż mogą okazać się przydatne podczas rozpoznawania schorzenia.
Ortopeda Wrocław, na podstawie uzyskanej wiedzy i zdjęć, jest w stanie wstępnie postawić diagnozę, stanowiącą bazę do dalszych badań. Mianowicie na początek lekarz ortopeda sprawdza ruchomość i stabilność stawów oraz ich położenie. Następnie badaniu poddawany jest kręgosłup, szkielet oraz prawe i lewe kolano. Ma to wykluczyć zwyrodnienia oraz wady postawy.
Jednak by uzyskać dokładny i profesjonalny obraz struktury kości, ortopeda wykonuje:
- zdjęcia rentgenowskie RTG,
- badania ultrasonograficzne USG,
- rezonans magnetyczny,
- tomografię
Artroskopia i artrografia to z kolei badania ortopedyczne, które są pomocne przy leczeniu stawów. Metoda leczenia jest więc ściśle zależna od rodzaju i umiejscowienia bólu. W niektórych wypadkach wystarczająca może się okazać terapia farmakologiczna, w niektórych z kolei konieczne będzie unieruchomienie kończyny, czy też operacja chirurgiczna. Wtedy to chirurg ortopeda Wrocław podejmuje się profesjonalnemu zabiegu, w towarzystwie asekurantów i pielęgniarek oraz zleca dalsze leczenie. Najczęściej jest to specjalistyczna rehabilitacja, fizjoterapia, elektroterapia, masaże i ćwiczenia usprawniające i przywracające zdolność w kończynach.
Ortopeda prywatnie czy w ramach NFZ?
Poradnia ortopedyczna jest często odwiedzanym miejscem ze względu na częstotliwość wypadków, łamliwość kości, bóle stawów i inne zwyrodnienia. Nic więc dziwnego, że kolejki do ortopedy w ramach NFZ są długie, a terminy badań oraz prześwietleń bardzo odległe. Ból jest natomiast czasem nie do wytrzymania i wymaga natychmiastowej interwencji. Wtedy z pomocą przychodzi prywatny ortopeda, który nie przyjmuje na NFZ, a oferuje odpłatne świadczenia w swoim prywatnym gabinecie.
Prywatna wizyta u ortopedy będzie wiązała się jednak z wysoką opłatą. Niezależnie, czy jest to złamanie, ból kręgosłupa czy jedynie prośba o skierowanie na rehabilitację, konsultacja ortopedyczna zawsze będzie miała stałą cenę, powiększoną o niezbędne, specjalistyczne badania wykonane podczas wizyty. Usługi spełniają jednak najwyższe standardy, a pacjent wraca do zdrowia w bezpiecznej i zaufanej atmosferze.
Leczenie w ramach NFZ jest darmowe, jednak nie niesie za sobą tylu nowatorskich rozwiązań, co prywatna opieka ortopedyczna oraz wymaga skierowania, wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto na konsultację czeka się nawet do kilku tygodni, a średni czas oczekiwania na operację lub protezę to kilka lat, co w przypadku ostrego schorzenia jest niedopuszczalne.
Świadczenia ortopedyczne są uzależnione od wyposażenia, a im starsza klinika ortopedyczna, tym mniejsze prawdopodobieństwo na kompleksowość badań. Prywatne poradnie ortopedyczne posiadają z kolei specjalistyczny sprzęt oraz szereg innowacyjnych i nieinwazyjnych rozwiązań, które przekładają się na jakość i sukces leczenia.
Ortopeda prywatnie przyjmuje zdecydowanie częściej, a pilne przypadki chętnie obsługuje poza kolejką. Często spotkać się można również z sytuacją, gdzie ortopeda Wrocław świadczy mobilnie swe usługi, dojeżdżając do pacjenta i stale czuwając nad jego zdrowiem. Przykładem może być ortopeda sportowy, który sprawuje opiekę nad sportowcami podczas ważnych rozgrywek i jest dostępny podczas treningów. Nie tylko skutecznie eliminuje wszelkie urazy, ale poprzez masaż i rehabilitację wpływa na rozluźnienie mięśni i samopoczucie sportowca.
Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopeda?
Schorzenia ortopedyczne to najczęściej efekty chorób zwyrodnieniowych lub urazów konkretnych stawów. Rozróżnić możemy:
- Staw biodrowy i miednica – to elementy organizmu odpowiedzialne za ruchy kończynami dolnymi. Miednica stanowi część podporową, która przenosi ciężar górnej części ciała na dolne kończyny, zaś staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie, który jest szczególnie narażony na zwyrodnienia. Kontuzja stawu biodrowego praktycznie pozbawia pacjenta aktywności życiowej. Najczęstszymi urazami stawu biodrowego są między innymi: choroba zwyrodnieniowa stawów, biodro trzaskające, złamanie stawu biodrowego, zespół konfliktu panewkowo-udowego, martwica głowy kości udowej.
- Staw kolanowy – kolano to największy staw człowieka, stanowiący podporę całego ciała podczas wykonywania codziennych czynności. To staw szczególnie podatny na uszkodzenia i choroby zwyrodnieniowe ze względu na maksymalne obciążenie.
- Staw skokowy – to staw, który pomaga utrzymać pionową postawę ciała. Łączy kość piszczelową i strzałkową ze stopami, odpowiadając tym samym za ruchomość i mobilność. Do najczęstszych urazów stawu skokowego można zaliczyć: złamanie stawu skokowego, zwyrodnienie stawu skokowego, złamanie kostki podudzia, zerwanie ścięgna Achillesa, martwica chrzęstno-kostna, przerost błony maziowej stawu skokowego.
- Staw barkowy – to staw odpowiedzialny za ruchy kończyny górnej. Staw barkowy składa się z mniejszych stawów i może być przyczyną dolegliwości bólowych, ograniczających poruszanie kończynami górnymi. Do stawu barkowego należy: staw ramienno-łopatkowy, staw barkowo-obojczykowy, staw łopatkowo-żebrowy i staw mostkowo-obojczykowy. Całość dopełnia przestrzeń podbarkowa.
- Staw łokciowy – Łokieć to wyjątkowo stabilny staw, składający się z kości ramiennej i łokciowej. Mimo stabilności, staw łokciowy również narażony jest na schorzenia typu: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie nerwu łokciowego, zwichnięcie łokcia.
- Ręka, dłoń, nadgarstek to części ciała o największym zakresie ruchomości. Zbudowane z wielu drobnych stawów, umożliwiają wykonywanie precyzyjnych ruchów. Tym samym narażone są na liczne urazy oraz przeciążenia, będące powodem stanów zapalnych ścięgien i mięśni. Najbardziej powszechnymi schorzeniami rąk i nadgarstków są: przykurcz Dupuytrena, ganglion, zespół cieśni kanału nadgarstka, choroba de Quervaina, złamanie kości łódeczkowatej, złamania kości.
Jak zostać ortopedą?
By zostać ortopedą, należy mieć przede wszystkim odpowiednią wiedzę. Wyższe wykształcenie medyczne jest więc podstawą. Studia medyczne trwają 6lat i potwierdzone są dyplomem wyższej uczelni medycznej. To właśnie ten dokument daje prawo do wykonywania zawodu lekarza i jest on niezbędny do dalszego rozwoju. Nie jest to jednak wystarczający dokument, nadający miano ortopedy.
Ortopeda Wrocław to bowiem lekarz, który dodatkowo ukończył specjalizację opartą o zajęcia praktyczne i teoretyczne. W Polsce specjalizacja z ortopedii i traumatologii narządu ruchu rozpoczyna się po odbyciu podyplomowego stażu lekarskiego. Tytuł lekarza w specjalności ortopedia otrzymuje się po ukończeniu specjalizacji. Najlepszy ortopeda powinien jednak charakteryzować się również takimi cechami jak: odpowiedzialność, cierpliwość i sumienność. Powinien być również nastawiony wyłącznie na dobro pacjenta.
Ortopeda a traumatolog
Często ortopeda dla dorosłych utożsamiany jest z traumatologiem. I mimo, że specjalizacje są sobie bliskie to traumatolog posiada nieco większe kompetencje niż ortopeda Wrocław, umożliwiające leczenie większej liczby zwyrodnień. Traumatolog diagnozuje więc nie tylko urazy kości i stawów, ale również schorzenia całego szkieletu, obejmujące także tkanki, naczynia krwionośne, a nawet układ nerwowy.
Traumatolog wykorzystuje różnorodne techniki diagnostyczne. Najskuteczniejsze są badania radiologiczne oraz badania rezonansem magnetycznym z kontrastem lub bez. Przy urazach głowy wykorzystuje się także tomograf.
Jak dbać o zdrowe stawy?
Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto więc odpowiednio zadbać o kondycję swoich stawów, nim będą wymagały one interwencji ortopedy. Właściwa profilaktyka wskazana jest bowiem w każdym wieku i pomaga skutecznie wzmocnić cały układ kostno-stawowy.
Przede wszystkim należy skupić się na aktywności fizycznej, która jest ogromnym wsparciem dla stawów i całego kręgosłupa. Już najmniejsze ćwiczenia rozciągające, pozwalają znacząco zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej, która sprawia, że stawy są sprawniejsze, bardziej ukrwione i dotlenione. Wzmożony ruch stawów wzmacnia i stabilizuje połączenia kostne, zmniejszając tym samym ból i redukując stany zapalne. Najlepszą aktywnością dla całego układu ruchowego są takie sporty jak: joga, nordic walking, aqua-aerobic czy jazda na rowerze.
Na prawidłowe funkcjonowanie stawów ma wpływ również odpowiednia waga ciała, która nie tylko odciąża kręgosłup, ale ułatwia zarazem uprawianie sportów. U pacjentów z otyłością najbardziej narażony jest staw kolanowy, który przeciążony może powodować groźne kontuzje lub mechaniczne uszkodzenia chrząstek stawowych. W takim wypadku zaleca się dietę bogatą w kwasy omega-3, białko oraz witaminę D i C. Należ spożywać dużo produktów pochodzenia morskiego, nabiału oraz wprowadzić dodatkową suplementację kolagenem i kwasem hialuronowym.
Wiele chorób autoimmunologicznych, jak i reumatycznych ma podłoże w psychice. Stres ma bowiem potężny wpływ na napięcie mięśni, które może nieść za sobą długotrwałe skutki. Regularne rozluźnianie mięśni poprzez odpowiednie ćwiczenia i techniki relaksacyjne może przynieść ukojenie nie tylko ciału, ale i duszy, a przy tym pozwoli zachować lepszą kondycję i poprawną postawę.
Może wydawać się to dziwne, ale obuwie, którego używamy na co dzień również ma znaczący wpływ na postawę kręgosłupa i kondycje stawów. Zbyt wysokie obcasy mogą bowiem wywołać płaskostopie lub haluksy, a źle dobrane obuwie do masy ciała, może nie zamortyzować stawów i narazić je podczas większego wysiłku na zniekształcenia.
Nawet najmniejsze detale mogą mieć zatem znaczący wpływ nie tylko na naszą prostą postawę, ale na również na ciągle pracujące kości i stawy. Nie warto więc zwlekać z jakimikolwiek dolegliwościami i jak najszybciej udać się do ortopedy w celu wczesnego zdiagnozowania schorzenia. Im szybciej zauważony problem, tym większe prawdopodobieństwo na tańsze i szybsze leczenie.