Praca przy komputerze a schorzenia kręgosłupa
Ból pleców, sztywnienie karków, ból głowy… takie problemy pojawiają się bardzo często u osób, które większość swojej pracy wykonują przed komputerem. Alarmujący wzrost schorzeń kręgosłupa to także wynik wykonywania siedzącej pracy. Na szczęście każdy może o siebie zadbać na co dzień, wystarczy zachowanie prawidłowej postawy pracy przy komputerze.
Wybór odpowiedniego fotela biurowego
Przy zachowaniu odpowiedniej postawy pracy przy komputerze niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego fotela biurowego. Jeżeli Twój pracodawca nie zapewnia Ci takiego miejsca na siedzenie, to masz prawo jego zażądać, gdyż fotel biurowy powinien spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1988 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
W rozporządzeniu jasno jest napisane, że odpowiedni fotel biurowy musi posiadać regulację wysokości siedziska (w zakresie 40 – 50 cm od podłogi), regulację wysokości oraz kąta nachylenia oparcia, musi mieć podłokietniki, a podstawa musi być stabilna i posiadać kółka. Co więcej, jeżeli tego potrzebujesz, Twoje stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w podnóżek. Taki fotel pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji.
Jak wygląda prawidłowa pozycja pracy przy komputerze?
Posiadając odpowiedni fotel biurowy oraz biurko samo utrzymanie odpowiedniej pozycji pracy przy komputerze nie jest zbyt trudne. Przede wszystkim nogi powinny być płasko oparte na podłodze lub na podnóżku, a kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Plecy na całej swojej długości muszą być oparte o siedzisko, które powinno być regulowane w zakresie 30 stopni do tyłu i 5 stopni do przodu.
Ekran komputera powinien znajdować się minimum 40 cm od oczu, a wzrok powinien być skierowany lekko w dół. Klawiatura powinna zostać umieszczona blisko krawędzi biurka, a łokcie powinny mieć kąt zgięcia 90 stopni. Z tego powodu właśnie lepiej sprawdzają się komputery stacjonarne lub dopięcie dodatkowej klawiatury do laptopa.
Należy Ci się przerwa!
Warto pamiętać, że przy pracy przed komputerem należy się, oprócz standardowych przerw, dodatkowe 5 minut po każdej godzinie. Te przerwy nie sumują się i powinny być wykorzystane na wykonanie innych czynności na stanowisku pracy. Warto w czasie takiej przerwy wstać, rozprostować nogi i ramiona, można wykonać kilka prostych ćwiczeń.
Ćwiczenia przed komputerem
Siedząc przed ekranem komputera można, wykonać kilka szybkich ćwiczeń. Wyciągaj ręce do góry i przed siebie, utrzymując je przed kilka sekund w napięciu. Ważne jest regularne ćwiczenie dłoni, gdyż to one bardzo często cierpią podczas takiej pracy. Wystarczy rozciąganie ich na różne strony, przydaje się także miękka piłeczka, którą można ugniatać i tym samym wzmacniać mięśnie dłoni. Po zejściu ze stanowiska pracy wykonaj kilka przysiadów. Raz na jakiś czas warto udać się do fizjoterapeuty, który wykona masaż napiętych mięśni i podpowie, jak na co dzień rozluźnić się po pracy przed komputerem.
Nie zapomnij o oczach. Od czasu do czasu stosuj krople nawilżające, które pomogą przywrócić balans w oczach, gdyż podczas wpatrywania się w ekran mrugamy zdecydowanie za rzadko.