Aktywność fizyczna dzieci – dlaczego tak istotna?
Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu i utrzymaniu zdrowia, szczupłej sylwetki i doskonałego samopoczucia.
Codzienna porcja ruchu jest kluczowa w przypadku dorosłych i dzieci. Wiadomo jednak, że wykształcenie pozytywnych nawyków już w dzieciństwie odniesie pozytywny skutek w przyszłości. Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. Kierując się słowami tego jakże mądrego powiedzenia, wyjaśnimy Wam dziś, dlaczego w przypadku dzieci aktywność fizyczna odgrywa kluczowe znaczenie.
Zdrowe i sprawne ciało
Dzieci z reguły są bardzo aktywne i chętnie uczestniczą w aktywnościach fizycznych. Zimą może być to jazda na łyżwach lub zajęcia w hali sportowej, latem i wiosną – sporty drużynowe, pływanie czy jazda na rolkach. W zależności od upodobań i preferencji dziecka warto znaleźć dla niego taką aktywność, która szczerze go zainteresuje. Dzięki temu treningi będą źródłem przyjemności i prawdziwej satysfakcji. Regularne ćwiczenia fizyczne przyniosą efekt w postaci silniejszych mięśni i kości, co przełoży się na sprawniejsze, bardziej elastyczne ciało. Ćwiczenia pomogą również wyeliminować ryzyko nadwagi, która niestety coraz częściej dotyczy dzieci. Dodatkowe kilogramy są nie tylko problemem natury estetycznej, niosą za sobą również obciążenie całego organizmu i narządów wewnętrznych, mogą być również przyczyną groźnych chorób i urazów.
Lepsze samopoczucie
Regularne spędzanie czasu na świeżym powietrzu z całą pewnością przełoży się na poprawę samopoczucia dziecka. Organizm stanie się dotleniony, układ odpornościowy znacząco się wzmocni, a dziecko będzie miało doskonałą okazję do konstruktywnego spożytkowania drzemiącej w nim energii.
Budowanie więzi społecznych
Regularna aktywność fizyczna sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich. Dziecko uczy się współpracy w grupie, rozwiązuje konflikty i uczy się rywalizacji.
Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wad postawy
Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, kości i stawów. Jego wynikiem może stać się otyłość, niewłaściwy rozwój układu mięśniowo-kostnego – schorzenia narządu ruchu, bóle pleców, nóg czy szyi prowadzące do trwałych wad postawy. Regularne zajęcia sportowe i aktywność na świeżym powietrzu pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia wad postawy, których niestety niełatwo się pozbyć. W myśl stwierdzenia „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, w trosce o dobro swoich dzieci zapewnijmy im ciekawe, aktywne rozrywki. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z niekorzystnymi skutkami braku ruchu, warto jak najszybciej skonsultować jego dolegliwości z doświadczonym fizjoterapeutą. Dzięki temu maluch uniknie długofalowych, niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji i wyrobi w sobie nawyki dbania o własne zdrowie.